Concentració 11 Febrer: PER L’EDUCACIÓ PÚBLICA: EL NOSTRE FUTUR

FaPaC, FAPAES, CCOO, USTEC, AIEJ, SINDICAT D’ESTUDIANTS convoquen una
CONCENTRACIÓ A LA PLAÇA SANT JAUME
Dissabte 11 de febrer a les 5 de la tarda.

Des de l’AMPA de l’escola JUJOL constatem amb preocupació com estan afectant les retallades en educació el nostre centre. Malgrat els esforços de l’equip docent en mantenir la qualitat en l’ensenyament, la realitat és que:

  •  S’ha reduït en un 20% el pressupost econòmic destinat a cada centre.
  • S’han suspès les obres RAM (reforma, ampliació i millores) dels centres educatius, entre les quals hi havia les goteres del menjador de la nostra escola.
  •  S’ha reduït el pressupost de manteniment.
  •  S’ha reduït les substitucions dels mestres que estan de baixa afectant seriosament l’organització del dia a dia del centre i la qualitat en l’ensenyament.
  • S’ha reduït les subvencions de l’AMPA i conseqüentment caldrà replantejar els preus de les activitats que estaven subvencionades.
  •  S’ha eliminat el coordinador del projecte “Temps de Barri”, eliminant tota la seva oferta d’activitats (només resta l’activitat “patis oberts”) i s’ha eliminat la important subvenció associada al Pla d’Entorn.

Per tot això, l’AMPA de l’escola denunciem aquesta política educativa i creiem que les administracions han de trobar altres maneres de solucionar aquesta crisi econòmica preservant l’escola pública de qualitat i proximitat que teníem fins ara.

El dia 15 de febrer es voten els pressupostos al Parlament. Si volem influir en ells per tal que l’escola pública no segueixi patint retallades, el dia 11 tots a Sant Jaume. És una concentració conjunta de tots els estaments que formen part de la comunitat educativa (alumnes, pares i mestres) per tal d’agrupar totes les iniciatives individuals que s’estan duent a terme darrerament i fer-ne una amb més ressò.

Més info:

La convocatòria de la concentració: PER L’EDUCACIÓ PÚBLICA_ EL NOSTRE FUTUR

El manifest llegit a la darrera Assemblea de la FaPaC-BCN on es va gestar la concentració del dia 11: NOU+DEFIN_MANIFEST_JOVELLANOS_28_gener_2012_

Resum de la trobada de Fapac amb les ampa del districte de gràcia: Resum trobada Gràcia170112

——

A més la plataforma Escola en Català també ha convocat una concentració pel dia 11 per defensar l’escola en català.
El mateix dissabte 11 de febrer a les 17:30h davant la seu del Tribunal Superior de Justícia de Catalunya. Les darreres notícies en relació al futur del català a l’escola són molt preocupants i és per això que és imprescindible mobilitzar-nos i que el poble català mostri el seu rebuig a l’ofensiva espanyolista que s’està preparant.

Confiem que es coordinin les dues reivindicacions que no són exlcoents, sinó complementàries.

2 pensaments sobre “Concentració 11 Febrer: PER L’EDUCACIÓ PÚBLICA: EL NOSTRE FUTUR

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Google photo

Esteu comentant fent servir el compte Google. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.